World Council for Curriculum and Instruction (WCCI)

Conference at a Glance

Pre-Conference
July 14, 2018
Saturday Room
Arrival
Day 1
July 15, 2018
Sunday Room
8:30 am – 2:00 pm WCCI Board of Directors’ Meeting Biblioteca
12 noon – 1:00 pm Board of Director’s lunch Biblioteca
1:00 pm – 5:00 pm Conference Registration Lobby
7: 00 pm – 9:00 pm Welcome Reception Patio
  Opening Remarks: Emmy Garon, WCCI President, WCCI Chapter
Welcome: Sandor Klein, WCCI Vice President
Meet and Greet: WCCI Sisters/Brothers and Friend
Cultural Presentations
Program Announcement: Saba Ozyurt, WCCI Conference Program Chairperson
 
9:00 pm – 10:00 pm Special Interest Groups/Sessions Chairperson’s Orientation – Genevieve Balance-Kupang Biblioteca
Day 2
July 16, 2018
Monday Room
6:00 am – 9:00 am Breakfast Restaurant
9:00 am – 5:00 pm Conference Registration Lobby
9:00 am – 10:00 am Opening Session Biblioteca
  Opening Remarks: Zsolt Nemeskeri (Hungary, 2016 host country)
Entrance of Colors: Flags of the (1) USA (country of origin); (2) Italy (host country)
Inspirational Songs: We are the World & The Prayer
Interfaith Blessings: Genevieve Balance-Kupang, WCCI Philippines
Introductions of WCCI Officers and Executive Board Members: Estela C. Matriano
Welcome Greetings & Official Opening of the Conference: Jessica C. Kimmel
Inspirational Address: Mary Oling-Sisay
Conference Program Overview: Saba Ozyurt
Cultural Presentation: Hosts’ country
 
10:00 am – 10:15 am Coffee Break – Collection of Bazaar Items Lobby
10:15 am – 11:45 am General Session 1: Keynote Speaker Biblioteca
  Opening Remarks: Jerold Miller
Introduction of Keynote Speaker: Estela C. Matriano
Keynote Address: Toh Swee-Hin (S. H. Toh)
Responses to Keynote Address – Piyush Swami and Sr. Martha Kirk
Open Forum
Master of Ceremony: Jerold Miller
 
11:45 pm – 2:30 pm LUNCH – Special Interest Groups – 1 Restaurant
2:30 pm – 3:45 pm Concurrent Sessions 1.1: Diversity and Multiculturalism
Moderator : Evelyn Serano
Pilot 1
 
  1. The Impact of ISO Village Immersion in Language Acquisition & Enhancement Training and Cross-Cultural Competence – Maria Fontimayor-USA
 
  1. Intercultural Management Training as an Innovative Learning Experience – Agnes Jenei (Hungary)
  1. Dining Table Culture in China: A View from Phenomenological Pedagogy – Xie Yi (China)
2:30 pm – 3:45 pm Concurrent Sessions 1.2: Early Childhood
Moderator: Mrignaini Kumar
Pilot 2
 
  1. Social Benefits of the Early Childhood Education Program: Analysis of the Hungarian Situation – Lilla Bauer (Hungary)
 
  1. Children’s Right in Early Childhood Education with Particular Reference to Northfield Schools for Global Citizenship in Promoting Social, Economic and Environmental Justice – Abiola Lawal (Nigeria)
2:30 pm – 3:45 pm WORKSHOP 1
Moderator: Nelson Soto
Biblioteca
  Early Childhood Curriculum and Instruction through Play in a Contemporary and Diverse World – Diana Cortez-Castro & Ronilda Henson (USA/Philippines)  
2:30 pm – 3:45 pm Concurrent Sessions 1.3 Peace and Social Justice
Moderator: Sr. Lydia Fernandez
Cristallo
 
  1. Interreligious Dialogue for Creating a Countercultural Force Against Violent Extremism: a Curricular Integration – Maria Teresa Guingona-Africa (Philippines)
 
  1. A Peace Education Curriculum Framework for Teacher Education – Kamiya Kumar (India/USA)
  1. The Role of NGOs in the Educational System of South Africa: the Case of African Impact – Valentina Ricci (Italy)
3:45 pm – 4:00 pm Coffee Break – Bazaar Lobby
4:00 pm – 5:30 pm Concurrent Sessions 2.1: Global Citizenship & Democratic Governance
Moderator: Jean Cawagas
Pilot 1
 
  1. Reconstructing Adult Basic Literacy for Global Citizenship by Promoting Literacy and Integrity – Aisha Isa (Malaysia)
 
  1. Managing secondary Education for Global Citizenship and Socio-economic Emancipation of citizens in Nigeria – Osuji Catherine (Nigeria)
  1. Advocacies in Global Citizenship Education through Whole-School Approach: The St. Paul University Philippines’ Experience – Allan Peejay M. Lappay (Philippines)
4:00 pm – 5:30 pm Concurrent Sessions 2.2. Environmental Justice / Care for Planet Earth
Moderator: Ronald Santos
Pilot 2
 
  1. In Search of Inclusive and Sustainable Development: Honoring Indigenous Traditions, Protecting the Sacred and Creating Cultures of Peace – Genevieve Balance-Kupang (Philippines)
 
  1. Environmental Awareness and Environmental Friendly Behaviour of Adolescents – Flosy C. R. D’Souza (India)

  1. Stakeholders’ Guise in Providing Information on the Effectiveness of Agricultural Science Curriculum for Global Education – Ekwutosi Monica Nnadi (Nigeria)

  1. Philosophical Aspects of European Well- Being and Life Quality – Sandor Klein and Kornel Mak (Hungary)

4:00 pm – 5:30 pm WORKSHOP 2
Moderator: Sr. Martha Kirk
Cristallo
  Ethical Problem Solving and Decision Making – Penelope Keough (USA)  
5:30 pm – 10:00 pm Dinner on your own  
Day 3
July 17, 2018
Tuesday Room
9:00 am – 10:30 am Conference Registration Lobby
9:00 am – 10:30 am Concurrent Sessions 3.1: Peace and Social Justice
Moderator: Teresita P. Pedrajas
Pilot 1
 
  1. The Impact of International Charity on the Prosocial Behavioral Tendencies of Students at Religious School – Venerable De-Yin Shih, Sr. Bernadette Racadio & Yu-Mei Tsai (Taiwan (PRC)) & Philippines)
 
  1. Improving Teaching and Learning to Advance the Knowledge of Social Justice in the Curriculum and training of doctoral level educational psychologist – James S. Adams (USA)
  1. Developing and Nurturing Social Skills for Peace, Justice and Economic Development. – Flavia D’ Souza (India)
9:00 am – 10:30 am Concurrent Sessions 3.2: Gender Equality and Empowerment
Moderator: Saba Ozyurt
Pilot 2
 
  1. Gender Equality and Women Empowerment in India – Tarannum Shaikh (India)
 
  1. Diva Vision: Empowering Female Leaders – Sonia Rodriquez (USA)
  1. Challenges that Females Face in Becoming Educational Leaders – Tanya Tarbutton (USA)
9:00 am – 10:30 am Concurrent Sessions 3.3: Global Citizenship & Democratic Governance
Moderator: Catherine Osuji
Cristallo
 
  1. Children’s Right to Education and its Implementation Status in Nigeria for Global Citizenship in Advancing Social and Environmental Justice – Benedicta Agusiobo (Nigeria)
 
  1. Counseling Newly Resettled Refugees in the United States – Jonathan Trauth (USA)
  1. Roots Serving the City, Branches Serving the World: University of the Incarnate Word Students and Faculty Reaching Out in Service Locally and Globally – Sr. Martha Kirk (USA)
10:30 am – 10:45 am Coffee Break – Bazaar Lobby
10:45 am – 12:15 pm General Session 2: Alice Miel Lecture/Presidential Speech Biblioteca
  Opening Remarks: Joyce Pittman, Sec. to the Board
Tribute to Alice Miel: Piyush Swami, President Council
Introduction of Speaker: Teresita Paed-Pedrajas, WCCI Immediate Past President
Speaker: Jessica C. Kimmel, WCCI President
Response: Sandor Klein, WCCI Vice President
 
12:15 pm – 2:30 pm Lunch
Special Interest Groups
Restaurant
2:30 pm – 3:45 pm Concurrent Sessions 4.1: Humanistic Education
Moderator: Peter Caccavari
Pilot 1
 
  1. Implementing the MindUp Curriculum at an Elementary School in San Diego, California – Laura Mueller (USA)
 
  1. Academic Adjustment and Parental Pressure on the Mental Health of Adolescents – Eugine Manila Arouza Pai (India)
  1. Autobiographical Analysis as a Foundation for Reflective Practice -Tracy Cook-Person (USA)
2:30 pm – 3:45 pm Concurrent Sessions 4.2: Teacher Education
Moderator: Judith Johnson
Pilot 2
 
  1. The WCCI International Student Teachers Practice Partnership Program to form Global Teachers Beyond Borders – Teresita P. Pedrajas (Philippines)
 
  1. Role of Students and Teachers in Designing their Open Active Learning Spaces – Arkendu Sen (Malaysia)
  1. Revising the Teacher Education Curriculum: Toward a Shared Society – Tamar Ariav and Bracha Alpert (Israel)
2:30 pm – 3:45 pm Workshop 3
Moderator: Jerold Miller
Biblioteca
  Everybody Reads: Partnering with Family and Community to Improve Literacy Skills for Black Students in San Francisco – Sheryl Davis (USA)  
4:00 pm – 5:30 pm Concurrent Sessions 5.1: Global Citizenship & Democratic Governance
Moderator: Jay Heffron
Pilot 1
 
  1. Character and Service Dimensions of Global Competencies for 21st Century Learning: Cross-Sectional Perspectives – Sr. Merceditas Ang (Philippines)
 
  1. Exploring Awareness of Global Citizenship Theories to Advance Educational, Social, Economic and Environmental Justice – Joyce Pittman (USA)
  1. A Study of Educational, Social, Cultural, Physical, and Environmental Factors Affecting Minority Women as Global Citizens -Marvita Gowdy (USA)
4:00 pm – 5:30 pm Concurrent Sessions 5.2: Diversity and Multiculturalism
Moderator: Tanya Tarbutton
Pilot 2
 
  1. Diversity and Multicultural Education – Teachers’ Perceptions and Students’ Academic Achievements – Gauri Chhabra, Shreya Kalia and Siddarth Kakkar (India)
 
  1. Instructional Design for Teaching Learning Disabled – A Multi-Sensory Strategy – Ronu Thomas (India)
  1. The Lived Experience of Overseas Filipino Women Migrant Workers: A Look at their Spirituality – Milagros Q. Oliva (Philippines)
4:00 pm – 5:30 pm Concurrent Sessions 5.3: Peace and Social Justice
Moderator: Benedicta Agusiobo
Cristallo
 
  1. THE FUTURE IS NOW: The Case for Civic Engagement and Social Justice Teaching in Arts Education – Evelyn Serrano (USA)
 
  1. Integrating Multicultural Education into Christian religious studies (CRS): Basic Education Curriculum for peace in Nigeria – Ekwutosi Monica Nnadi & Grace Offorma (Nigeria)
  1. 3C3DIE Model for Peace Education – Sr. Celene Joseph (India)
4:00 pm – 5:30 pm Workshop 4
Moderator: Emmy Garon
Biblioteca
  Conflicting Occupational Justice and Health Equity as an inter-field theory for use in Global Education – Charlotte & Matin Royeen (USA)  
7:00 pm – 11:00 pm International Banquet Biblioteca
  Introduction: Teresita Paed Pedrajas
Inspirational Message: Jessica C. Kimmel
Presentations of Cultural Numbers: Coordinators of Different Cultural Groups/Countries
Presentation of Awards:

  • Best SIG Report
  • Biggest number of delegates
  • Best Performance

Everybody’s Number: Choral Singing; Line Dancing, etc.
Closing Remarks: Emmy Garon

 
Day 4
July 18, 2018
Wednesday Room
  City Tours Rydeitaly
Day 5
July 19, 2018
Thursday Room
9:00 am – 12 noon Conference Registration Lobby
9:00 am – 10:30 am Concurrent Sessions 6.1: Entrepreneurship and Development
Moderator: Julianna Kiss
Pilot 1
 
  1. Rural Poverty Mitigation Through Apiculture and Aquaponics: A Continuing Case Study – Jerrold Miller (USA)
 
  1. Assessing entrepreneurial curriculum (EC) acquisition for sustainable economic development in Nigeria – Edna Ogwu (Nigeria)
  1. Empowering Rural Women Towards Involvement in Processing Low Cost or No Cost Agricultural Products for Self -Reliance in Jigawa State, Nigeria – Babayyo Shuaibu (Nigeria)
9:00 am – 10:30 am Concurrent Sessions 6.2: Gender Equality and Empowerment
Moderator: Jessica Kimmel
Pilot 2
 
  1. Women Empowerment in Nigeria: Challenges and Prospects – Zachariah Piwuna, Jacinta Njideka Emesue & Adetola Aje (Nigeria)
 
 
  1. Gender Equality and Women Empowerment -A Catalyst of Change – Preeti Jain, Martin Sajith & Amitabh Kakkar (India)
 
 
  1. UN Development Goals and Women’s Empowerment – Saba Ozyurt (USA/Turkey)
 
9:00 am – 10:30 am Concurrent Sessions 6.3: Diversity and Multiculturalism
Moderator: Agnes Janie
Cristallo
 
  1. Cultural Diversity or culture of dominance: What our schools Really Teach – Saeid Safaei Movahhed (Iran)
 
  1. A Case Study: How Do Social and Academic Experiences of African American Nontraditional Female Students on HBCU Campuses Influence Their Motivation to Graduate? – Cheryl Jackson-Golden (USA)
  1. Social and Cultural Diversity Challenges of Migration in Central and Eastern Europe – Zadori, Ivan, Nemeskeri, Zsolt and Tibold. A. (Hungary)
10:30 am – 10:45 am Coffee Break Lobby
10:45 am – 12:15 pm Concurrent Sessions 7.1: Teacher Education
Moderator: Penelope Flores
Pilot 1
 
  1. Perspectives on Education for Sustainable Development (ESD) in the Context of Global Education: An Integrative Model for ESD in Teacher Education – Vijaya Kumari, S. N. (India)
 
 
  1. 2. Global Education for Teacher Educators: Synthesis of the 21st Century Frameworks – Sonja Lopez Arnak (USA)
 
 
  1. An Assessment of Secondary Mathematics Learning Modules: Basis for the Development of Prototype 21st Century E-Learning Module – Jose Calamlam (Philippines)
 
10:45 am – 12:15 pm Concurrent Sessions 7.2: Humanistic Education
Moderator: Sandor Klein
Pilot 2
 
  1. Influence of Sorting in Achieving Quality in Higher Education in Nigeria Education – Eucharia Obiageli Obiekezie (Nigeria)
 
  1. Application of Breathwork as a Strategy for Teen Students with Anxiety – Laurel Miltenberger (USA)
  1. Social Capital as Mentoring: A New Paradigm in Action, the Case of Soka University of America – Jay Heffron (USA)
10:45 am – 12:15 pm Workshop 5
Moderator: Joyce Pittman
Biblioteca
  The British Columbia Teachers Federation: Engaging teachers in social justice – Barb Ryeburn and Todd Patrick (Canada)  
12:15 pm – 2:30 pm Lunch Restaurant
  Special Interest Groups  
2:30 pm – 5:00 pm General Session 3: General Assembly Biblioteca
 

Introduction: Jessica C. Kimmel
Presentations of the Chapters Projects
Business Update

 
Special Interest Groups Reports
5:00 pm – 10:00 pm Dinner on your own  
Day 6
July 20, 2018
Friday Room
7:00 am – 11:00 am Farewell Breakfast  
  Post Conference Tours

  • Tuscany Tour
  • Amalfi Coast and Pompeii

Bon Voyage
Have a Safe Trip Home
See you in California, August 2020